Franjo Buntak (Zagreb, 2. rujna 1910. – Zagreb 14. prosinca 1985.) znameniti je povjesničar umjetnosti i dugogodišnji ravnatelj Muzeja grada Zagreba. Studirao je povijest umjetnosti i kulture s klasičnom arheologijom na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gdje je 1938. godine i doktorirao s temom Župna crkva sv. Marije u Zagrebu. Od 1937. do 1941. godine prvo je radio kao kustos, a kasnije i kao ravnatelj Gradskog muzeja u Osijeku. U travnju 1941. godine zaposlio se na mjestu kustosa Muzeja grada Zagreba. Godine 1946. službeno je imenovan za ravnatelja Muzeja grada Zagreba te je na toj funkciji ostao do umirovljenja 1979. godine.
Pod njegovim su vodstvom u Muzeju grada Zagreba napravljena čak dva stalna postava. Prvi postav, pripremljen 1949. godine, ostvaren je u skladu s tadašnjim muzeološkim principima, a kronološki su prikazani povijest i razvoj Zagreba. Drugi stalni postav, nakon godina osmišljavanja i izrade, otvoren je 1977. godine te je tim povodom dr. Franjo Buntak napisao iscrpan vodič Muzej grada Zagreba (1979.).
Tijekom godina njegova rada na mjestu ravnatelja u Muzeju je postavljeno mnogo izložbi, a i sam je bio autor više njih: Razvoj kazališta u Zagrebu (1947.), Slike Zagreba od 16. do 19. stoljeća (1957.) i Muzej grada Zagreba 1907. – 1967., izložba povodom šezdesete obljetnice osnutka.
Prigodom odlaska u mirovinu 1979. godine od dragih se kolega i Muzeja oprostio biranim riječima: Na kraju želim svima puno radnih uspjeha, želim vam da s ljubavlju i radošću obavljate taj vaš lijepi i časni posao na čuvanju kulturne baštine našeg dragog Zagreba. Želim da vam taj posao nikada ne bude težak, da vam uvijek čini zadovoljstvo, jer ćete, budete li zadovoljni svojim poslom i radom, upotpuniti i svoju životnu sreću. Za ovaj su posao i ovom su Muzeju potrebni idealisti. Iako živimo u nadasve stvarnom svijetu, njegujte ideale – bit ćete sretniji!
Nakon njegove smrti, stube od Radićeve ulice prema Dvoranskom prečacu i Muzeju grada Zagreba, gdje je desetljećima predano i s ljubavlju radio, dobile su ime po dr. Franji Buntaku.
(A. T.)